Jachting Zadar - zadarské ostrovy za 6 dní

Zadar je výborným miestom odkiaľ vyplávať na more. Vhodné počasie a podmienky plavby, ideálny východiskový bod pre objavovanie veľkého počtu aj úplne nedotknutých ostrovov v Jadranskom mori, ktoré poskytujú malebné pláže, roztomilé dedinky, nádherné zátoky a sledovanie morského života. Môžeme sa plaviť pozdĺž členitého pobrežia, aby sme našli odľahlé pláže prístupné len z mora.

Zadar je mesto, ktoré v posledných rokoch získalo medzinárodný význam a rýchlo sa rozvíja do významnej turistickej destinácie, ľudia sem prichádzajú obdivovať jeho rímsku históriu a architektúru a zábavnú atmosféru. Jachtári vedia, že najlepšie to všetko vidieť z mora. Môžeme si nájsť a rezervovať ideálnu jachtu alebo katamarán za primerané ceny a vydať sa za dobrodružstvom.

Plavba vhodná aj pre začiatočníkov - týždenný program

V okolí Zadaru je veľa k videniu a toľko miest na návštevu zo Zadaru, že jeden týždeň jednoducho nestačí na spoznanie. Väčšina miest, kam sa plavíme, sú nedotknuté pláže, zátoky, útesy a ostrovy, spolu s idylickými malými rybárskymi a poľnohospodárskymi dedinami. V Zadare sa nemôžeme plaviť zle, ani keď len nasledujeme spontánne svoj vlastný nos.

Pri tvorbe itinerára je toľko možností, koľko námorníkov si k nemu zasadne. Tento itinerár je príklad na 6 dní plavby - pretože registrácia a nakupovanie zaberajú väčšinu vášho času v prvý deň zo siedmych.

Navrhnutá trasa zaberá veľa blízkych ostrovov a hodín na 111 námorných míľ - čo predstavuje menej ako 20 nM denne. Keďže pravdepodobne sa poplavíme tempom 5 uzlov alebo viac, znamená to, že plachtenie by malo trvať len 4-5 hodín denne, čo ponecháva dostatok času na pokojné tempo, na preskúmanie vašich počiatočných alebo koncových destinácií do hĺbky, alebo aby sme si vzali čas a ponorili sa do zátok, plávali na niektorých plážach, precvičili si pád cez palubu, alebo len relaxovali a slnili sa na palube cítiac vietor vo vlasoch.

Keďže budeme tráviť noci v morskom národnom parku Kornati, oplatí sa zakúpiť vstupenku vopred (lacnejšie ako na mieste), inšpektori hliadkujú na ostrovoch každú noc. Preto potrebujeme preukaz na každý deň, keď sme v národnom parku po 16:00 hod., takže ak sledujeme tento itinerár, mal by postačiť jednodňový lístok pre Kornati.

 

Zadar - Ist / 1. deň


Jachting Zadar-Ist* Ostrov Ist

1. deň preplavíme 27 nM. Najprv však zabezpečíme nákup a uložíme ho na loď, skontrolujeme, či sú všetci na palube, potom vytiahnite padací most, spustite motor a jemne vyrazte na more. Ak začínate v Zadar Marina, hneď dostanete skvelý výhľad na staré mesto Zadaru, alebo ak cestujete zo Sukošanu, budete musieť cestovať niekoľko kilometrov, než uvidíte nádherný výhľad na ostrov Ist.

Zo Zadaru sa plavíme severozápadným smerom. Prekľučkujeme sa mnohými ďalšími jachtami, ktoré smerujú inými smermi, ale my ideme vychodenou cestou do malej poľnohospodárskej dedinky na ostrove Ist. Prevládajúci vietor je od mora, takže by mal byť jednoduchý dosah alebo široký dosah, aby sme sa tam doplavili.

Ist je ostrov viniča a olivových hájov, ako aj piesočných pláží a je to pokojné miesto na strávenie noci, aj keď existujú trajektové spojenia na iné ostrovy. Existuje niekoľko barov a kostol, ale v podstate je to miesto, kde sa dá od všetkého z pevniny vypnúť a vychutnať si život na morských vlnách.

 

Ist - Veli Iž / 2. deň


Jachting Zadar-Veli Iž* Veli Iž, ostrov Iž

2. deň preplavíme 22 nM. Po relaxačnej noci na ostrove Ist smerujeme ďalej a dole do Veli Iž, na ostrove Iž. Z Ist zamierime na juh, aby sme nasledovali západné pobrežie ostrova Molat, odkiaľ by sme mali vidieť maják na konci Veli Rat na ostrove Dugi Otok čo je pozoruhodné tým, že je najvyšším majákom na Jadrane. Táto oblasť bola tiež dejiskom veľkej námornej bitky v druhej svetovej vojne.

Na južnej strane Molatu sú pláže, alebo možno navštíviť samotné mesto, ale potom ideme juhozápadným smerom proti prevládajúcemu vetru, keď sledujeme kanály medzi ostrovmi a východnou stranou Iž.

Veli Iž je malá rybárska dedina, ktorá má tiež vlastnú rímsku pevnosť a kostol zo 14. storočia. Obec, založená rybármi má tiež množstvo slušných reštaurácií s morskými plodmi a je známa svojou dekoratívnou keramikou. Bohužiaľ, hoci na ostrove bolo v minulosti 70 hrnčiarskych spoločností, teraz zostáva už len jedna.

 

Veli Iž - Žut / 3. deň


Ostrov Žut* Ostrov Žut

3. deň preplavíme 15 nM. Ostrov Veli Iž má supermarket, kde si môžeme dokúpiť a doplniť svoje zásoby. Ak by sme potrebovali väčší supermarket, je tu možnosť urobiť krátku obchádzku do mesta Sali na ostrove Dugi Otok počas cesty do Žut. Dnes je najkratší úsek plavby. Ak sa rozhodneme doplaviť do Sali, kde je aj zmrzlina, takže ak je horúco, určite stojí za to urobiť 20 nM navyše.

Určite sa musíme zásobiť, pretože Žut je v divočine. Nachádza sa v chránenej zátoke, ktorú námorníci používajú po stáročia, turistická rada nechala postavilať pontón a chodník v zálive, aby uľahčila námorníkom prístup na pobrežie.

Nachádza sa tu niekoľko malých obchodov, barov a reštaurácií (nemusia byť otvorené, ale ak sú, sú dobré). Je to veľmi pokojná zátoka na strávenie noci na palube a veľmi nedotknutý ostrov ideálny na prieskum.

 

Žut - Piškera / 4. deň


Jachting Piškera* Ostrov Piškera

4. deň preplavíme 16 nm. Z ostrova Žut sa presunieme do morského národného parku Kornati a skúmame ostrovy Kornati. Ide o skupinu 89 ostrovov s 537 druhmi rastlín, viac ako 750 druhmi voľne žijúcich živočíchov a koralovými útesmi. Objavujeme ryby, delfíny a korytnačky pod hladinou. Od roku 1980 vyhlásenia národného parku je Kornati útočiskom pre rastliny a voľne žijúce živočíchy. Výsledkom je, že veľa z jeho prirodzenej krásy je stále nedotknuté a plachtenie tu môže byť potešením.

Existujú pláže a zátoky na preskúmanie a môžeme chodiť aj po ostrovoch, ak sa odvážime s ohľadom na teplo. Výhľad z vrcholu kopcov je určite celkom špeciálny, ale môže to chcieť trochu úsilia, aby sme sa tam dostali.

Zo Žutu smerujeme na západ, aby sme prešli najvyšší vrchol ostrova Kornati - najväčšieho ostrova v národnom parku - a po jeho západnom pobreží juhovýchodným smerom, pravdepodobne v širokom dosahu proti prevládajúcemu letnému vetru. Užijeme si tkanie cesty okolo ostrovov, objavujeme pláže, zátoky a dokonca aj bary na prevažne nedotknutých ostrovoch. Musíme zamieriť mierne na západ, aby sme sa uistili, že narazíme na západné pobrežie Piškery, ale je pomerne jednoduché nájsť dobre chránený prístav a kotvenie na noc.

Piškera je podobná ostrovu Žut v tom, že ide o prístav, ktorý bol postavený predovšetkým preto, aby námorníkom uľahčil objavovanie ostrovov Kornati, takže tu niet mesto - ale nachádza sa tu reštaurácia, predražený obchod (ale uprostred ničoho, takže to musí byť drahé na skladovanie) a moderné toalety. Mala by to byť ďalšia pokojná noc, aj keď bar tu môže byť celkom živý, ak je v prístave dostatok námorníkov.

 

Piškera - Murter / 5. deň


Jachting Murter* Murter

5. deň preplavíme 16 nM. Ak sme sa včera tešili z úkrytu medzi ostrovmi, potom dnes je potrebné zamieriť na široké more a jednoducho opustiť zákutia ostrovov. Okrem toho, že sa staráme o suchú pôdu a zaujímavé miesta, mali by sme tiež dávať pozor na delfíny a morské korytnačky, pretože budeme prechádzať oblasťou, ktorú pravidelne navštevujú títo úžasní tvorovia.

Počnúc juhovýchodným smerom, až kým nedosiahneme južný cíp ostrovov Kornati, potom musíme zamieriť severovýchodne, aby sme prešli cez kanál do Murteru. Mala by to byť jednoduchá plavba s prevládajúcim vetrom ale možno sa dostaneme preč so širokým dosahom, ale bonusové značky sú k dispozícii, aby sa vyľakaným podarilo nájsť stratenú pevninu.

Murter je najväčšie mesto na ostrove Murter, ktorý už nie je celkom ostrovom, od vzniku cestného spojenia s pevninou. Je obklopený úžasnými plážami, obľúbený u turistov, ktorí odmietajú pevninu, a pozdĺž nábrežia je veľa živých barov a reštaurácií, ktoré zmenia komornú atmosféru z Piškery a Žutu na akčnú.

Najlepšie pláže sú na západnom pobreží, kde môžme zakotviť, ak budeme mať dosť času, alebo ak máme chuť na nejakú turistiku, mohli by ste napríklad vystúpiť na vrchol kopca, kde je vojenská základňa z druhej svetovej vojny a vychutnať si západ slnka nad ostrovmi Kornati.

 

Murter - Zadar / 6. deň


Jachting Zadar* Návrat do Zadaru

6. posledný deň plavby 25 nM. Zadar je severozápadne od Murteru, kam sa dostaneme pozdĺž pobrežia. Sme 25 námorných míľ pod mestom Zadar, ale je tu veľa plachtenia, ktoré si môžeme vychutnať na záver výletu.

Keď pracujeme na pobreží, plavíme sa okolo Biogradu, ktorý je jednou z najpopulárnejších charterových základní v Európe, a domovom najväčšej výstavy lodí v Chorvátsku, ale nestojí za to sa tam zastaviť dnes, pretože mesto bude zaneprázdnené ľuďmi vracajúcimi svoje charterové jachty.

Ďalej na ceste je ostrov milencov (Galešnjak). Je to najdokonalejší ostrov v tvare srdca na svete. Je to romantická destinácia sama o sebe a stovky ľudí sem prichádzajú so svojimi sľubmi. Je to romantické miesto, kam ísť, a je tradičné urobiť slučku okolo ostrova, alebo vytvoriť tvar srdca na plotteri, kto je dostatočne zručný. Hádzanie eura do vôd okolo ostrova má vyriešiť milostný život.

Nasledujteme pobrežie ďalej na sever a dorazíme do Sukošanu, ktorý je najväčším prístavom v Chorvátsku, alebo zadarského prístavu. Mali by sme ešte natankovať svoju jachtu alebo katamarán pred návratom lode do približne rovnakého priestoru, z ktorého sme ju vyzdvihli v prvý deň, kým príde niekto z agentúry a skontroluje loď.

 

Späť na pevnine


Marina Zadar* Marina Zadar

Teraz je ten správny čas navštíviť staré mesto Zadar, 3000 rokov staré svetové dedičstvo. Väčšina barov v blízkosti oboch prístavov bude živá so šťastnými námorníkmi, ktorí rozprávajú o svojich dobrodružstvách každému, kto bude dnes večer počúvať, a je to posledná noc dovolenky pre toľko ľudí, že je nemožné nenájsť živú atmosféru.

Ohromení slnkom, morom, plachtením a všeobecným pokojom chorvátskych ostrovov sa naša posádka ponorená stále v živých spomienkach vracia domov a v duchu si väčšina sľubuje ďalšie pokračovanie na vlnách Jadranu. Ak posádka spolu dobre vychádza, je plavba zaručenou, príjemnou a relaxačnou dovolenkou. Majte bezpečný návrat domov. A keď vám začnete chýbať more, slnko a vietor, začnite plánovať svoje ďalšie námorné dobrodružstvo.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára