Gastronómia a vidiecky cestovný ruch

Ponuka autentických miestnych jedál a nápojov má osobitný význam pre vidiecky cestovný ruch. Turisti, ktorí sa rozhodnú pre vidiek, cieľom ich ciest sú často gastronomické objekty a očakávajú ponuku miestnych jedál a nápojov, ktoré odrážajú kultúru a zvyky tohto priestoru.

vidiecky turizmus

Posledný výskum v susedných krajinách Panónskej nížiny (Kalenjuk, 2015) ukazujú, že vo viac ako 90% prípadov vidiecki turisti uprednostňujú miestnych a národných pred medzinárodnými pokrmy. Toto správanie vidieckych turistov sa líši od správania a očakávaní tradičných turistov, ktorí trávia svoje letá a ktorí dávajú prednosť medzinárodným jedlám, rýchlemu a hotovému jedlu a jedlu doma.

Existujú rôzne definície gastronomického cestovného ruchu. Najčastejšie enoturistický turizmus, kulinársky turizmus a kulinárska kultúra cestovného ruchu. Gastro cestovný ruch sa však nesmie porovnávať s agroturistikou. Gastro turistika je je podobou kultúrneho cestovného ruchu, pretože kulinárske umenie je súčasťou všeobecnej kultúry. Agroturistika je osobitnou formou vidieckeho cestovného ruchu.

Gastro-cestovný ruch a vidiecky cestovný ruch, tj agroturistika, sú však úzko prepojené. Výskumy (McKercher a kol., 2008) ukazujú, že autentické miestne jedlá majú mimoriadne dôležitý vplyv na vidiek a na vidieku gastronomický cestovný ruch. Mimoriadne dôležité sú studené a teplé predjedlá, pravé jedlá z mäsa alebo rýb a miestne jedlá autentické dezerty. Gastronomické potešenie v tomto zmysle určuje jeden deň priemerného turistu.

Značky originality a pravosti

Vo väčšine turisticky rozvinutých krajín EÚ sa zaviedli mechanizmy na ochranu vidieckej gastronómie a jej autentické označovanie pre potraviny a nápoje so špeciálnymi certifikačnými značkami. Označenie originality a pravosti produktu sa teraz používa ako silný marketingový nástroj na prilákanie turistov.

vidiecky turizmus

Chorvátsko má desať výrobkov chránených označeniami pôvodu EÚ-PDO:
1. Extra panenský olivový olej - Cres
2. Mandarínka - Neretva
3. Kyslá kapusta - Ogulin
4. Prosciutto - istrijské
5. Olivový olej - Krk
6. Olivový olej - Korčula
7. Jahňacie mäso - Paška
8. Olivový olej - Solta
9. Varaždínska kapusta - Varaždín
10. Slavónsky med - Slavónia

Doteraz bolo chránených zemepisným označením PGI desať výrobkov:
1. Prosciutto - Krk
2. Baranja - Kulen
3. Zemiaky - Lika
4. Prosciutto - Drniš
5. Dalmatínske prosciutto
6. Poljički soparnik / Poljički zeljanik / Poljički uljenjak
7. Zagorská morka
8. Slavónsky kulen
9. Slavónska klobása
10. Mäsimurje mäso - Tiblice

Bilogorská šiška

Výber z kuchárskej knihy receptov starej matere z Bilogorja:

Suroviny:
- 60 dag múky
- 2 vajcia
- 1 kocka kvasiniek
- 2 dcl mlieka
- 8 dag cukru
- soľ
- 1 dcl oleja
- 1 vajíčko na kefovanie

Bilogorská šiška

Postup prípravy:
Z múky, vajec, mlieka, cukru, soli, oleja vymiesíme cesto. Necháme postáť na teplom mieste, zamiešame. Necháe znova postáť. Pretrepeme na pomúčenej doske a vytvorímee tvar šišky. Opäť necháme postáť. Rozbijeme vajíčko, posypte soľou a pečieme. Šiška Bilogora vyrobená, darovaná a vyhrievaná srdcom, je obzvlášť sviatočným koláčom. Bola pečená pri zvláštnych príležitostiach. Kvalifikované ruky, staromódny recept, vybraná múka, mlieko a roztopený tuk, trochu cukru, vajec a štipka slaných zázrakov.

Je ťažké predstaviť si ísť alebo byť na sviatok, byť kmotrou pri krstinách, privítať hostí alebo ísť k príbuzným hosťom, rodičom nevesty, sláviť Vianoce, Veľkú noc, bez tohto úžasného jedla. Nerežeme ho nožom, ale zlomíme ho a pred jedlom mu dáme znak kríža. Tvarovanie šišky je veľmi dôležitý proces. Vyrábame ho a zmiešame s najjemnejšou múkou, mletou pred Vianocami, na sv. Tomas. Pridávame všetky ingrediencie, ktoré sa vytvoria po stúpaní do trojitého alebo štvornásobného vrkoča, ktoré môžu byť jednoduché alebo dvojité. Po pletení má tvar kruhu, srdca, lyry alebo gréckeho písmena omega. Na Veľkú noc do nej vkladáme surové vajcia, ktoré sa pečú v šiškách.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára