Chorvátsko nový člen Európskej Únie

Dňom 1.7.2013 má Európska Únia 28 členských štátov, tým najmladším v spoločenstve je Chorvátsko. Dňom 1.7.2013 má aj svet blogov nového člena - blog Chorvátsko Dovolenka. Zameriame sa na novinky z oblasti dovolenkovania v Chorvátsku.

Všetko dobré Chorvátsko !

dovolenka Chorvátsko

Cesta Chorvátov do Európskeho spoločenstva nebola jednoduchá. Niekoľko ročný spor so Slovinskom z čias spoločnej federatívnej Juhoslávie spôsoboval nevôľu Slovinska hlasovať za vstup do únie a Chorvátsko muselo čakať a rokovať. Po diplomatických jednaniach a lobingu sa nakoniec podarilo Slovinsko presvedčiť, aby vetovaciu kartu odložilo zo stola a Chorváti sa môžu tešiť.

Oslavy prebiehajú v celej krajine, ale hlavný ohňostroj doprevádzaný vystúpením umelcov bol odpálený úderom polnoci v hlavnom meste Záhreb. Chorvátsko je členom Európskej únie, čo to znamená pre našich turistov ? V podstate nič nové sa nedeje, naďalej platí vstup na občiansky preukaz, platidlom ostáva bývalá mena Kuna, platia predpisy o dovoze a vývoze tovarov, ako doposiaľ.

Krajina sa nenachádza v najlepšej ekonomickej kondícii, ale to je predsa dôvod, prečo sa vstupuje do Európy, vylepšiť si ekonomické ukazovatele a všetko, čo sa len dá za pomoci susedov. V Únii sa nachádzajú takmer samé také krajiny, ktorým treba pomáhať. A kto je potom ten kto všetkým pomáha? Nemecko, pardón, samozrejme spolu s Francúzskom. Ostatné krajiny čerpajú a čerpajú, no projekt na čerpanie je taký obrovský a náročný, že čerpajúce krajiny už ani nestíhajú čerpať z eurofondov finančné prostriedky.

Nikde sa nehovorí o tom, čo za čerpanie tieto krajiny poskytnú svojim mecenášom. Tak čerpáme a čerpáme, staviame si cesty, nakupujeme smetiarske vozidlá, budujeme chodníky v parkoch a pieskoviská v mestách, aby mali kam čúrať mačky, budujeme kanalizáciu v osadách, kde líšky dávajú dobrú noc, označujeme turistické chodníky ceduľkami, zadlžujeme štát. Čím raz zaplatíme svoje dlhy? Je to ako pri hypotéke, ručíme svojim bytom, až kým nesplatíme pôžičku. Zadĺžené národy budú splácať svojimi štátmi ? Chorvátsko je ideálnou krajinou na splácanie. Všeobecne známy fakt, že dovolenka Chorvátsko je u nemeckých dovolenkárov desaťročia na špičke obľúbenosti sa určite podarí pretaviť do pripravovaných investícií EÚ na obnovu cestovného ruchu v Chorvátsku.

Práve cestovný ruch je hybnou silou ekonomiky Chorvátska a ten začína zaostávať. Dnes už k rekreácii nepostačuje deka na kamienkoch pri mori. Nové mladšie destinácie, ktorých štátni predstavitelia pochopili význam príjmov z turizmu, zainvestovali do mora, pláží, vybudovali moderné hotelové komplexy, kompletnú infraštruktúru, zábavu, servis pre zahraničnú klientelu. Všetko to podporili obrovskými štátnymi dotáciami a pretiahli klientelu k sebe, do rozvojových krajín.

Dovolenkuje sa v Egypte, Turecku, Bulharsku, Tunisku ... krajinách, kde by ste asi nechceli žiť, ale podmienky a komfort pre dovolenkárov je tam obdivuhodný a ceny "skoro zadarmo". Ak chce vyspelý svet vysťahovať svojich obyvateľov v lete do týchto destinácií, musí si uvedomiť, že tam vyvezú aj obrovské množstvo finančných prostriedkov, za ktoré si užívajú a ktoré určite chýbajú v domácej ekonomike. Chorvátsko patrilo a stále patrí k významným hráčom v cestovnom ruchu, ale celé pobrežie už priam pýta obrovské investície.

Ostáva dúfať, že Európa si tu vybuduje bezkonkurenčnú dovolenkovú destináciu, kde budeme radi pokračovať v dlhoročnej tradícii trávenia letnej rodinnej dovolenky,

aby sme mohli často počúvať privítanie

Dobrodošli !

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára